Elszabadult a rasszista gyűlöletkeltés Orbán Viktor indiai utazása kapcsán
A Nap Híre szerint szürreális méreteket öltött a kommentszekciókban elszabaduló rasszista indulatcunami és burkolt cigányozás.
Egy nemrégiben megjelent tudományos cikk arra szólítja fel a fizikusokat, hogy hagyják el a kvantumfölény elnevezésű kifejezést, mert az kényelmetlenül emlékeztethet bárkit a fehér felsőbbrendűségre.
„A fizikusoknak körültekintőbben kell megnevezniük a dolgokat” című tudományos cikkében Ian Durham fizika professzor (St. Anselm Főiskola), Daniel Garisto szabadúszó újságíró, és Karoline Wiesner matematika professzor (Bristoli Egyetem) egyetértenek abban, hogy maga a kifejezés nem rasszista, de mégis úgy gondolják, hogy meg kell változtatni, hogy elkerüljék az esetleges sérüléseket.
A kifejezést John Preskill 2012-ben hozta létre annak leírására, hogy a kvantum számítógépek, hogyan tudnak feladatokat végrehajtani, melyek a szuperszámítógépeknek is évekbe telik. A kvantumszámítás során a kvantumfelsőség vagy a kvantumelőny célja annak bemutatása, hogy egy programozható kvantumeszköz képes megoldani egy olyan problémát, amelyet egyetlen klasszikus számítógép sem képes orvosolni bármilyen megvalósítható idő alatt (függetlenül a probléma hasznosságától).
A cikk elmagyarázza, hogy a kifejezés egyértelműen semmilyen faji megkülönböztető jelzést nem rejt magában, de mégis veszélyes lehetőségeket rejt és támadható ebben a formában. Az érveket több más példán keresztül sorakoztatja fel, mint például bírói fölény.
A felsőbbrendűség szó – amelynek jelentése "nagyobb hatalma, tekintélye vagy státusza van, mint bárki másnak" – szorosan kapcsolódik a „fehér felsőbbrendűséghez". Ez nem feltételezés, ez tény. A Kortárs Amerikai Angol Corpus szerint a fehér felsőbbrendűség 15-ször gyakoribb, mint a következő leggyakrabban használt kétszavas kifejezés, a bírói fölény.
Mivel az „igazságszolgáltatási fölény” még gyakoribb, mint a „kvantumfölény”, úgy tűnik, ugyanaz az érv szól az elhagyása mellett.
A szerzők szerint nem elhanyagolható tény a kifejezés kontextusa, mely a történelmileg fehér, férfiak által uralt tudományra mutathat rá. A kvantumfölény szó megváltoztatása egy gesztus, mely a kifejezőbb nyelvhasználatra mutat rá és az alapvető tiszteletadás jele.
Az ilyen és ehhez hasonló változtatásoknál mindig felmerül a kérdés, hogy vajon nem ezekkel a túlóvatoskodó intézkedésekkel gerjesztjük-e tovább a rasszizmus folyton szunnyadó lángjait. A cikkel egyet nem értők azt mondják, hogy a valódi rasszizmus ellen úgy tud tenni a tudományos élet, ha minél több nációból érkező diákot vesz fel egyetemeire és a betöltendő pozíciókra.
A cikk szerzője: Szalga Bogi